Pomyślałem sobie, że wiele, dużo więcej niż w zeszłym roku, pokazujemy w temacie "Ścieżki do Betlejem", ale "Prowadnica" to przecież nie tylko "Ścieżka". Co więcej, najważniejsze nasze działania kręcą się obecnie wokół druku 3d. A na Eltenie o tym cisza.
Pewnie część z was śledzi nas na Facebooku, gdzie często pokazujemy co tworzymy, ale na Eltenie informacji jest malutko. Postanowiłem więc, tak prywatnie, przybliżyć wam najważniejsze kategorie druków, którymi się zajmujemy, bo projekt osiągnął rozmiary gigantyczne i właściwie filamentu płynie już nie strumyk, a rzeka.

Tabliczki

Może pamiętacie, że wszystko zaczęło się od projektu "Właściwe drzwi", czyli po prostu drukowanych 3d tabliczek z Brajlem. Nasze tabliczki znajdują się już w wielu miejscach w całej Polsce, i to dosłownie, bo od północy po południe i od wschodu po zachód. 😀
Nadal jednak rozwijamy ten temat i staramy się urozmaicać naszą ofertę.
W czerwcu zakupiliśmy drukarkę wielomateriałową, która pozwala nam na drukowanie w wielu kolorach. Tym samym zaczęliśmy wykonywanie tabliczek, które zawierają prócz Brajla także czarnodruk, często pismo powiększone i pozostające w kontraście do tabliczki, np. czarne litery na białym tle.
W lipcu dodaliśmy możliwość umieszczania w tabliczkach tagów NFC do skanowania smartfonem.
We wrześniu pojawiły się tabliczki o nietypowych kształtach i krojach, między innymi okrągłe lub w kształcie elipsy, z bardzo dużymi, czarnodrukowymi liczbami i napisami.
Ostatnia nowość, i to zapowiadana przedpremierowo, bo ogłosimy ją dosłownie za moment, to kody QR umieszczane na tabliczkach.

Breloczki

Równolegle zaczęliśmy zastanawiać się, gdzie jeszcze może przydać się Brajl. Pierwszym pomysłem były breloczki do kluczy.
Breloczki te czerpią właściwie wszystkie pomysły z tabliczek, z tą korzyścią, że mogą być wykonywane dwustronnie.
Mamy więc na przykład breloczki, które z jednej strony zawierają Brajla i kody QR, a z drugiej czarnodruk.
W ogóle możemy tu sobie pozwolić na sporą różnorodność i zagospodarowanie wszystkich ścianek na najróżniejsze sposoby: Brajlem, napisami, figurkami, rysunkami… Breloczki też mogą być najróżniejszych kształtów: od typowego prostopadłościanu z zaokrąglonymi rogami po słońca, serca czy choinki.

Makiety

Ale nie takie, o których myślicie. Na razie nie próbowaliśmy swoich sił w wykonywaniu planów przestrzennych i, prawdę mówiąc, nie czuję się sam na siłach. Może kiedyś nawiążemy z kimś współpracę i wspólnie opracujemy dobry system takich planów, ale na razie jeśli mam robić źle, wolę nie robić wcale. 🙂
Za to robimy makiety poglądowe: kształty miast, obszarów. Pierwsza makieta pokazywała kształt Ostrowu Lednickiego.

Powiększone modele

Nie wiedziałem, jak nazwać tę kategorię. Projekt powstał w wyniku współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Jest wiele rzeczy, których możemy dotknąć, ale wiele to nam o naturze tych rzeczy nie powie. Weźmy przykładowo monety.
Princes Polonie to jeden z pierwszych denarów bitych w Polsce, wykonywanych przez Bolesława Chrobrego. Możecie dostać go może do ręki. W sklepach numizmatycznych znaleźliśmy wierne kopie. Ale co z tego, jak rozmiar uniemożliwi zrozumienie czegokolwiek? Wykonaliśmy go więc w 25-krotnym powiększeniu, co pozwala obejrzeć, jak to wyglądało.
Jeszcze ciekawszym projektem była pieczęć Przemysła II. Do póki jej nie zrobiliśmy, nie miałem pojęcia, jak piękne i bogate w szczegóły były średniowieczne pieczęcie. Wykonaliśmy ją w 100-krotnym powiększeniu. Pieczęć przedstawia rycerza stojącego na smoku. Po jego lewej i prawej stronie znajdują się dwie wierze. Na lewej stoi mężczyzna z listem, a na prawej – mężczyzna z trąbką. Pieczęć okalają napisy po łacinie. Przekleiłem wam nasz własny opis, żeby rzucić światło na temat. 🙂
Teraz chcemy przygotować serię takich modeli obecnych, polskich monet.

3d dla edukacji

Ta kategoria naszych działań raczkuje dość powoli, ale zdecydowanie do przodu. Chodzi o modele, które mogą pomóc w nauce: od modelu atomu, po domino.
Domino to cieszy się dość dużym, zaskakującym nas wręcz zainteresowaniem. W jednym oczku umieściliśmy jakąś literę w Brajlu, w drugim zaś inną, wypukłym czarnodrukiem. Taka zabawka może posłużyć albo nauce Brajla osób widzących, albo czarnodruku niewidomych.
Innym pomysłem, z resztą opracowanym wspólnie z BON-em Uniwersytetu Warszawskiego, są kubarytmy wzbogacone o działania algebraiczne, czyli typowe kubarytmy z dodatkowymi kostkami reprezentującymi różne operatory (dodawanie, dzielenie), ale także znaki X i Y. Docelowo te kubarytmy mają pozwolić nie tylko na działania pisemne, ale chociażby na rozpisywanie układów równań.

Rysunek wypukły

To raczej gadżety, ale jakby nie patrzeć, są. Wliczają się tu głównie duże, kolorowe, wypukłe logo wykonywane dla różnych firm.

Gry planszowe

Ta kategoria jest wam prawdopodobnie najbliższa z powodu sklepu, który ruszył kilka dni temu. Obecnie są to scrabble, kółko i krzyżyk i reversi, ale nadchodzą kolejne, niektóre już w fazie ostatnich testów, patrzę tu na czwórki i go.

Akcesoria dla niewidomych

Od ramki do podpisów, przez linijki i kątomierze, a kończąc na segregatorach do przypraw. O tych produktach więcej usłyszycie bardzo niedługo, bo wiele z nich trafi na półki jeszcze przed świętami.

Druki sporadyczne

Oczywiście jest też wiele druków sporadycznych: i na nasz własny użytek, i na zlecenie lub prośbę. Są więc etui na telefony, figurki postaci, obudowy, pudełka, zawiasy i wiele, wiele, wiele więcej.

Dodajmy także, że pomysłów na nowości jest bardzo, bardzo dużo: i od was, i od nas. Na razie działamy na ile pozwalają nam warunki, ale, jak widać, rozwijamy się i już wkrótce pokażemy kilka niespodzianek.

Kilka faktów

By wam jeszcze nieco bardziej pokazać, jak to wszystko wygląda, napiszę, że obecnie mamy dwie drukarki: w tym jedną z możliwością drukowania z wielu materiałów jednocześnie.
Do tej pory przedrukowaliśmy już prawie 20 kilogramów filamentu. Na magazynie mamy koło czterdziestu szpul różnych materiałów, w różnych kolorach.
Ogólnie zajmuje to łącznie pięć półek i trzy szuflady. 😀

No, to chyba tyle. Wpis wyszedł prawie reklamowy, ale… Kto wie, może to wręcz zaleta? 😀
W każdym razie tak wygląda obecnie tematyka druku 3d w Prowadnicy.

Kategorie: Pamiętnik

13 komentarzy

magmar · 20 listopada 2022 o 16:19

Szczerze GRATULUJĘ!
Kupiłam już coś od Was i nie mogę się doczekać, bo nigdy nie widziałam druku 3D.

matius · 20 listopada 2022 o 17:19

Bardzo się cieszę, że się rozwijacie.

Zuzler · 20 listopada 2022 o 18:05

A bardzo mnie intryguje, na jakie jeszcze kreatywne pomysły wpadniecie w przyszłości.

midzi · 20 listopada 2022 o 18:24

A jak z przygotowaniem modeli takiej np. pieczęci? Byłeś w stanie sam to przygotować, czy w takim przypadku trzeba było wesprzeć się kimś widzącym? Pytam, bo o ile przygotowanie modelu czegoś, czego jesteś w stanie dotknąć to tylko, albo aż kwestia przełożenia tego na odpowiedni kod o czym rozmawialiśmy w audycji, o tyle przygotowanie czegoś tak abstrakcyjnego to już imho sporo większe wyzwanie.

pajper · 20 listopada 2022 o 18:38

Nie, tu już pomogli wolontariusze. Nie da się przygotować czegoś, czego się samemu nie widziało. 🙂
Moje projekty to tabliczki, akcesoria, gry, breloczki, materiały edukacyjne itd.

hazel96 · 20 listopada 2022 o 20:48

Brzmi super. Bardzo bym chciała breloczek od Was, tylko… Do czego może się w nim przydać kod QR? Lista przedmiotów, które produkujecie w 3D wygląda imponująco. 🙂

jamajka · 20 listopada 2022 o 22:02

Taki kod może być np. użyty w przypadku, kiedy maszklucze do drzwi w hotelu, na breloczku mas znumer, a pod kodem będziesz miała zawartą jakąśdłuższą informację na jego temat.

marcysia · 21 listopada 2022 o 10:42

Fajne rzeczy robicie.

DJGraco · 21 listopada 2022 o 14:57

No i powodzenia dalszego

hazel96 · 21 listopada 2022 o 17:40

Spoko, Maja, dzięki za wyjaśnienie. 🙂

nuno69 · 26 listopada 2022 o 15:39

Dawid, na ile wyceniłbyś zrobienie małej tabliczki do kubarytmów, maks 8 na 8 wraz z kostkami? Kostek nie 64, a trochę więcej bo chciałbym też same litery i bardziej rozbudowane znaki. określenie, bo chciałbym

nuno69 · 26 listopada 2022 o 15:40

Dodał mi się jakiś bezsensowny ogon na końcu.

pioter998 · 15 grudnia 2022 o 20:17

same kubarytmy by mnie np. interesowały. ale takie, jakie kiedyś widziałem z możliwością przekręcania punktów 1 4, 25, 36. żeby mieściły się w już gotowej tabliczce. gratuluję pomysłów.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EltenLink